Свет
18. September 2019 - 8:55

Ослободен потпретседателот на Парламентот на Венецуела

Потпретседателот на парламентот во Венецуела, Едгар Самбрано е ослободен од затвор, врз основа на договорот меѓу Владата на претседателот Николас Мадуро и помалите опозициски партии, соопшти пратеникот Тимотео Самбрано.

– Почнува процесот на ослободување на политички затвореници. Го славиме ослободувањето на нашиот колега Едгар Самбран, напиша пратеникот на Твитер.

Едгар Самбрано беше уапсен по неуспешниот бунт против Мадуро на 30 април.

Врховниот суд на правдата, близок на Мадуро, нареди ослободување на опозицискиот пратеник во рамките на „делумните договори“ потпишани во понеделникот меѓу Владата и помалите опозициски партии, и покрај желбите на лидерот на опозицијата и парламентарен спикер Хуан Гуаидо.

Според локалната невладина организација за човекови права „Форо пенал“, во Венецуела има 478 „политички затвореници“, од кои 107 се војници.