Ракомет
3. јуни 2021 - 14:06

Нова трагедија во ракометот: Почина 20 годишниот Марко Божиновски, ракометар на Бутел Скопје

Македонската ракометна јавност доживеа нов шок, откако на 20-годишна возраст почина ракометарот на Бутел Скопје, Марко Божиновски.

Првичните информации за причините за смртта на Божиновски е срцето, кое откажало. Божиновски е ракометна творба на Металург, а во Бутел Скопје се пресели пред две сезони. Зад името на Божиновски стоеаја настапи во кадетската репрезентација.

Пред неполна недела на 24 години почина голманот на РК Охрид, Никола Даниловски-Џамбо.