Балкан
4. March 2021 - 19:57

Нов земјотрес од 6 степени по Рихтер во Грција - почувствуван и во Македонија

Серија земјотреси ја тресат соседна Грција и до сега повеќе пати се почувствувани и во Македонија.

Земјотрес со магнитуда од 6 според Рихтер повторно ја потресе Грција. Земјотресот е со епицентар 26 км северо-западно од Лариса, на длабочина од 10 километри.

И овој земјотрес е почувствуван на територија на Македонија.