Фудбал
13. January 2016 - 9:42

Њукасл му „скина“ два бода на Јунајтед

Драматична завршница имаше дуелот од 20-тото коло во Премиер лигата во Њукасл каде домашните спасија пораз од Манчестер Ј. во 90тата минута кога израмнија на конечни 3-3. 

Гостите одлично започнаа и водеа со 2-0 со головите на Руни од пенал и Лингард. 
Популарните „Свраки“ во продолжението диктираат темпо предводени од српскиот интернационалец Митровиќ и преку Вајландум и токму Митровиќ од пенал израмнуваат на 2-2. Манчестер има ново водство од 3-2 со вториот погодок на Руни но Дамет успева во финишот да обезбеди значаен бод за својот тим во битката за опстанок. 
Со овој кикс тимот на ван Гал падна на 6. место  на талелата откако Вест Хем победи кај Бурнемут со 3-1 и го фати 5. место.