Кошарка
10. December 2015 - 9:35

НБА лига: Батум го предводеше Шарлот до победа над Мајами

Со петтиот „трипл-дабл“ во својата кариера Никола Батум ноќеска му помогна на Шарлот да го оставри 13. триумф оваа сезона во НБА лигата. Французинот за 28 минути игра постигна 10 поени, 11 скокови и 11 асистенции.
 
Резултати на НБА натпреварите одиграни ноќта среда кон четврток:
 
Бостон – Чикаго 105:100,
Шарлот – Мајами 99:81,
Вашингтон – Хјустон 103:109,
Детроит – Мемфис 92:93,
Торонто – Сан Антонио 97:94,
Милвоки – ЛА Клиперс 95:109,
Минесота – ЛА Лејкерс 123:122,
Феникс – Орландо 107:104,
Јута – Њујорк 106:85 и 
Далас – Атланта 95:98.
 
Вечер се играат четири натпревари.
 
Пласман Источна конференција: Кливленд 14-7 (победи-порази), Шарлот 13-8, Торонто 14-9, Атланта 14-9, Мајами 12-8, Индијана 12-8, Бостон 13-9, Чикаго 11-8,...
 
Пласман Западна конференција: Голден Стејт 23-0 (победи-порази), Сан Антонио 18-5, Оклахома Сити 13-8, ЛА Клиперс 13-9, Далас 13-10, Мемфис 13-10, Јута 10-10, Хјустон 11-12,...