Свет
24. December 2020 - 8:35

Над 79 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирусот

– Бројот на луѓе заразени со коронавирусот утрово надмина 79 милиони, покажуваат податоците објавени на интернет страницата worldmeters.info.

До сега има вкупно 1,73 милиони смртни случаи од Ковид-19.

Низ целиот свет им 21,5 милиони активни случаи, додека 106.000 луѓе се во тешка состојба.

Најголем број  заразени има во САД – речиси 19 милиони, Индија е втора со 10 милиони, а Бразил е трет со 7,3 милиони заразени луѓе.