Македонија
25. December 2020 - 10:48

Мицкоски го честита Божиќ на сите верници од католичка вероисповед

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски до скопскиот бискуп и Апостолски егзарх д-р Киро Стојанов и до сите верници од католичка вероисповед во земјава упатува честитка за големиот Христијански празник – Божиќ на сите верници кои го слават според Грегоријанскиот календар.

– Христовото раѓање е нова надеж за светот, тој донесе светлина и иднина. Овој голем празник нека донесе мир, спокој и радост во Вашите домови, се вели во честитката.

Оваа година, се наведува во честитката, Божиќ го празнуваме во посебни услови.

– Пандемијата кој го обзема светот е се уште присутна. Во овие тешки моменти за човештвото воопшто да се потсетиме и да ги применуваме Христијанските вредности, како толеранцијата, искреноста, љубовта кон ближниот, да си подадеме рака и заедно да ги пребродиме искушенијата. Но пред се да знаеме дека преку вербата се пребродуваат и најтешките искушенија. Нека Христос ни го осветли патот и ни го покаже правецот. Христос се роди! Среќен Божиќ!, стои во честитката.