Македонија
30. јуни 2022 - 21:47

Мицкоски: Ги откажуваме најавените протести за да се фокусираме на францускиот предлог

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес конференција истакна дека партијата ја сменила одлуката и од утре нема да протестира поради зголемените цени, со цел да се фокусира на новиот француски предлог.

„Иако најавив дека ќе му предложам на ИК уште утре да имаме протести низ повеќе градови во Макеоднија, вклучително и во главниот град како израз на револт поради драматичниот удар врз стандардот на граѓаните, поскапување на енергенсите и струјата, но со оглед на зголеменото ниво на претпазливост кое мораме да ги имаме поради чекорите околу францускиот предлог, потенцијалното предавство на државните и национални интереси, решив одлуката за таквите протести да ја измениме и целосно да се фокусираме на решението“, порача Мицкоски.