Свет
14. December 2020 - 17:36

Медицинска сестра ја прими првата вакцина на Фајзер против Ковид-19 во САД

Медицинска сестра од Њујорк е првата личност во САД што ја прими вакцината против коронавирусот на компанијата Фајзер.

Нејзиното име е Сандра Линдзи и работи во Еврејскиот медицински центар на Лонг Ајленд. Од март таа работи на првата линија на фронтот со тешко болни пациенти со Ковид-19, јавија локалните медиуми.

Линдзи беше вакцинирана денеска на прес-конференција на гувернерот на државата Њујорк, Ендрју Куомо. Откако ја прими вакцината, таа рече дека се чувствува одлично и дека не чувствува никаква разлика од вакцинирањето со која било друга вакцина.

Државата Њујорк прими 170.000 дози од вакцината на Фајзер време на викендот, и очекува да добие 346.000 дози од вакцината на Модерна во седмицата од 21 декември.

ФДА објави дека вакцината може да се дава на лица од 16 години и постари. Здравствените работници и старите лица во установите за долготрајна нега ќе бидат главните приматели на првата транша од 2,9 милиони дози.

Милиони Американци би можеле да се вакцинираат уште во декември, особено ако наскоро се одобри вакцината на Модерна. Дистрибуцијата на вакцината на Фајзер е сложена затоа што мора да се чува на-70 степени Целзиусови.

Другите вакцини во висока фаза на развој ја вклучуваат вакцината на Модерна, која би можела да добие итно одобрување за употреба од ФДА веќе следната недела, потоа на АстраЗенека направена во соработка со Универзитетот Оксфорд и на Џонсон и Џонсон. Современата вакцина ја користи истата технологија како Фајзер, но не мора да се чува на субарктички температури.