Македонија
28. October 2016 - 9:37

Македонија во жолта фаза: Еве каде истури дожд

Дождот не престанува од вчера. Денеска е тмурно и врнежливо, а врнежите ќе продолжат и во текот на ноќта. Под влијание на влажна воздушна маса насекаде во земјава преовладуваше облачно време со врнежи од дожд со слаб до умерен интензитетВрнежите беа повеќе застапени во западните и јужните делови. Дуваше слаб ветер од северен правец.

1 во Лазарополе, Скопје, Струмица

2 во Прилеп

3 во Демир Капија, Штип

5 во Тополчани

6 Дојран

7 Гевгелија

8 Битола

9 Пожар, Маврово

14 Пожаране

17 Крушево

Утринава се задржа слична временска состојба , облачно време на повеќе места со врнежи од дожд со слаб до умерен  интензитет, особено во западните и јужните делови. Дува слаб до умерен ветер од северен правец.