Фудбал
3. May 2016 - 11:40

ЛШ:Атлетико против Баерн за трето финале

Вечерва по натпреварот во Минхен ќе биде познат првиот финалист во фудбалската Лига на шампиони. На „Алијанц Арена“, полуфиналниот реванш ќе го одиграат Баерн и Атлетико. Минимална предност по првиот меч има мадридскиот тим.
 
Михенски Баерн, еден од најсилните европски клубови, во изминатите две сезони Лигата на шампионите ја завршуваше во полуфиналето. Реал и Барселона беа непремостливи пречки за Пеп Гвардиола и неговите фудбалери во претходните две сезони.
 
Судбината и во третата сезона, која воедно е и последна за Гвардиола како тренер на Баерн, на Баварците им донесе шпански претставник.
 
Полуфиналето со Атлетико е последна шанса за Гвардиола да ја освои европската титула во Баерн.
 
Баварците, од поразот 0:4 во полуфиналето против Реал во 2014 година, победиле на сите 11 натпревари на домашен терен во Лигата на шампионите, иако во претходните две рунди мораа да вложат максимални напори за да слават против Јувентус, односно Бенфика.
 
Баерн 18-ти пат игра полуфинале во Лигата на шампионите и досега има позитивен скор 10-7. Во досегашните десет полуфинални соочувања со шпански тимови, Баерн седум пати успеал да мине во финалето. Исто така, Баварците пет пати минале натаму кога првиот меч го загубиле со 1:0, а двапати испаднале.
 
Атлетико ќе се обиде третпат во историјата да стигне до финалето. Тимот од Мадрид нема победа во двете учества во финалето (1974 Баерн и 2014 Реал).
https://

.be