Ракомет
29. February 2020 - 19:52

ЛШ: Вардар немоќен против Монпеље

Ракометарите на Вардар се поразени пред својата публика во Скопје во последниот дуел од групната фаза на Лигата на шампионите од францускиот Монпеље со 31-27 и сега го очекуваат противникот за следната фаза во името на ПИК Сегед или ПСЖ. 

Мечот започна добро за црвено-црните кои водеа со 5-1 но во продолжението французите заиграа подобра и дојдоа до предност од 10-8 која на крајот од првиот дел заврши со 14-13 во нивна корист. 
Во вториот дел Монпеље имаше највисоки 4 гола предност но Вардар се доближи на 27-28 и тоа беше се што направи против фаворитот на овој меч.