Фудбал
9. December 2015 - 8:16

ЛШ: Рекорд на Реал и Роналдо

Реал запиша историски резултат, откако со 8:0 славеше над Малме и ја израмни најубедливата победа во историјата на Лигата на шампионите, во 2007 година Ливерпул со 8:0 го совлада Бешикташ, а интересно и на тој меч на клупата на победникот седеше Рафа Бенитез. 
 
 Кристијано Роналдо, кој на овој меч постигна четири гола, стана најдобриот стрелец кога е во прашање фазата по групи, тој на шест натпревари постигна 11 голови. 
 
Исто така Роналдо и Бензема се првите двајца играчи од иста екипа кои на едн натпревар постигнале најмалку по три гола. 
 
ПСЖ против Шахтјор забележа рутинска победа со головите на Моура и Ибрахимовиќ. 
 
Од оваа група Реал и ПСЖ одат во нокаут фазата, а Шахтјор ќе игра во Лига Европа. 
 
Група А:
 
ПСЖ-Шахтјор 2:0
 
(Лукас Моура 57’, Ибрахимовиќ 86’)
 
Реал-Малме 8:0
 
(Бензема 12’ 24’ 74’, Роналдо 39’ 47’ 50’ 59’, Ковачиќ 70’)
 
Табела: Реал 16, ПСЖ 13, Шахтјор 3, Малме 3