Ракомет
13. јуни 2021 - 9:07

ЛШ: Кире остана без финале

Барселона ја оправда фаворитската улога против Нант и се пласираше во финалето во Лигата на шампионите. Во второто полу-финале на завршниот турнир во Келн, Барселона го победи 31:26 (15:13).
 
Барселона се врати во Келн, каде пред шест месеци не успеа во финалето против Кил, во нов обид да ја освои јубилејната десетта титула во Лигата на шампионите.
 
Избраниците на Чави Пасквал, заслужено го победија тимот во кој настапува Кирил Лазаров. Од почетокот до крајот предноста беше на страната на Барселона, но Нант во секој момент беа блиску. Најчесто Барса водеше со два или тро гола, а отпорот на Нант го скршија во 52.минута, кога со два брзи гола стекнаа шест гола предност. Нант два гола примија на празен гол, кога напаѓаа со седуммина.
 
Централни фигури на мечот беа голманита, Де варгас одбрани 16, анеговиот колега од Нант 13 удари. Лазаров мечот го заврши со два гола.
 
Утре од 18 часот, Барселона во финалето ќе игра против Алборг.