10. јуни 2017 - 10:28

Квалификации за СП 2018: Андора конечно победи, Франција загуби со гол од половина терен

Фудбалската репрезентација на Андора ја забележа втората победа во својата историја, откако синоќа славеше против Унгарија, додека Франција загуби на гострувањето кај Шведска со гол примен од половина терен и тоа во третата минута од судиското дополнение.

По 13 години (2004-та) од првиот историскиот триумф и тоа над  Македонија и 66 одиграни официјални натпревари во низа, фудбалерите на Андора синоќа ја забележаа втората победа совладувајќи ја Унгарија со 1-0 во квалификациите за Светското првенство во Русија 2018. До оваа победа Андора стигна со голот на Марк Ребес во 26.минута.

А, селекцијата на Франција иако на гостувањето кај Шведска водеше со 1-0, сепак со голот кој го примија „триколорите“ од половина терен, а по грешка на голманот Лорис во третата минута од судиското дополнение (90+3), им дозволија на Швеѓаните да се радуваа на победата.

Резултати од синоќешните средби во Мундијалските квалификации:

Група A: Шведска – Франција 2-1, Холандија – Луксембург 5-0 и Белорусија – Бугарија 2-1.
Табела: Шведска 13 бодови, Франција 13, Холандија 10, Бугарија 9, Белорусија 5 и Луксембург 1.

Група Б: Латвија – Португалија 0-3, Фарски Острови – Швајцарија 0-2 и
Андора – Унгарија 1-0.
Табела: Швајцарија 18 бодови, Португалија 15, Унгарија 7, Фарски Острови 5, Андора 4 и Летонија 3.

Група Х: Гибралтар – Кипар 1-2, Естонија – Белгија 0-2 и Босна и Херцеговина – Грција 0-0.
Табела: Белгија 16 бодови, Грција 12, БиХ 11, Кипар 7, Естонија 4 и Гибралтар 0.

Денеска на програмата се нови девет натпревари.