11. јуни 2019 - 11:24

Квалификации за ЕП:Косово славеше во Бугарија

Нашиот противник во полуфиналето од Лигата на нациите, Косово забележа изненадувачка победа на гостувањето во Бугарија од 3-2 и ја продолжи одличната серија на резултати од 2017г од кога е без пораз.

Косовците против Бугарија  први дојдоа во водство преку Милот Рашица во 14. минута, но Попов и Димитров направија пресврт за 2:1 водство, пред Муриќи да израмни во 64. минута. Трите поени и заддржување на шансите за пласман на ЕП ги донесе Елбасан Рашани во 93. минута по асистенција на Рашица.

Шпанија со два гола од пенал (Мората и Рамос) стигна до 3:0 победа над Шведска во дербито во групата Ф за по четири кола да има максимални 12 поени, додека лидерското место не го дава ниту Украина во групата Б по минималната 1:0 победа над Луксембург. Србија пак, успеа да стигне до 4:1 победа над Литванија за кревање на мотивацијата по катастрофалниот пораз од Украина во петокот (5:0).