Фудбал
3. January 2019 - 11:37

Колашинац: Во Олимпија ми се исполнија сите желби

Членот на македонската фудбалска репрезентација до 17 години Амар Колашинац  е нов член на професионалниот погон на  словенечкиот гигант и освојувач на двојната круна  НК Олимпија, клуб чиј дрес ќе го носи и  во наредните три години на колку е потпишан професионалниот договор.

Колашинац  е дете на ФК Вардар каде настапуваше во младинските погони и со своите игри на средината на теренот  го привлече вниманието на  „ловците на таленти“  па од пред две години се пресели во младинската школа на тимот од Љубљана.

Неговите добри игри му ги отворија вратите кон првиот тим на Олимпија  и  Колашинац го потпиша првиот професионален договор со клубот  кој очекува многу од овој млад фудбалер.

„Среќна Нова година им посакувам на сите во Македонија.  Очекувам лично за мене 2019г. Да ми донесе нови успеси на фудбалски план и да ги потврдам своите квалитети во првиот тим на словенечкиот првак Олимпија.  Тоа е клуб со одлични услови за работа и напредување и се надевам дека ќе ја искористам довербата што ми ја укажа раководството на клубот„- истакнува младиот Амар Колашинац.