Loading Video...
Свет
12. January 2018 - 16:49

Ќе направат ли Меркел и Шулц конечно влада?

Конзерватиците на германската канцеларка Меркел и социјалдемократите на Шулц се договорија да почнат официјални преговори за состав на коалициска влада.   Договорот падна по 24 часа преговори и според аналитичарите ги зголемува шансите за ставање крај на политичката неизвеснот во Германија, која трае уште од  изборите  кои се одржаа на 24 декември. Инаку конзерватиците и социјалдемократите заедно ја водеа земјата  во два мандати во последните 12 години.