Технологија
21. September 2020 - 12:43

Кина испрати трет поморски сателит во вселената

Кина денеска испрати уште еден поморски сателит во вселената, објавија локалните медиуми.Нов сателит за мониторинг на море и океан е лансиран од Центарот за лансирање сателити од Џикуан,  објави новинската агенција Ксинхуа.

Кинеската ракета „Лонг Марч-4Б“ го носеше сателитот Хаијанг-2С (HY-2C), кој полета околу 13,40 часот по локално време.Тоа е третиот кинески поморски сателит кој се приклучува на претходните сателити HY-2B „за да изврши исклучително прецизен мониторинг на морската околина“.

Всушност тоа беше и 347. лансирање од ракетната серија Лонг Марч. Кина минатата недела испрати најмалку девет сателити во вселената.

Сателитите од групата Џилин-1 Гаофен 03-1 полетаа од Жолтото Море. Кина исто така го испрати набљудувачкиот сателит Гаофен-11 02 во орбитата со лансирното возило „Лонг Марч-4Б“. Ќе се користи за мапирање како дел од амбициозната иницијатива на Кина наречена „Појасот и патот“.