Живот
20. February 2024 - 9:11

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил „за лична употреба“ од Путин

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун доби автомобил „за лична употреба“ како подарок од рускиот претседател Владимир Путин. Руското возило им било доставено на помошниците на Ким на 18 февруари, објавија севернокорејските медиуми.

Сестрата на Ким „љубезно ѝ укажа на руската страна дека Ким Јонг-ун му се заблагодарува на Путин“, истакнувајќи дека подарокот јасно покажува дека има „посебни лични односи меѓу двајцата лидери“, се наведува во соопштението.

Овие две земји се зближиле, според западните медиуми, откако Ким и Путин се сретнаа во септември и си ветија соработка во сите области. А, во истовреме, се додава, меѓународната изолација против нив – „против Русија поради војната во Украина и против Северна Кореја поради развојот на нуклеарно оружје“, расте.

Ким, инаку, важи за голем љубител на автомобили. Се верува дека има колекција луксузни возила прокриумчарени во Северна Кореја.

Во септември, за време на посетата на руската вселенска станица на далечниот исток на Русија, Ким наводно бил заинтересиран и за претседателската лимузина на Путин – „Аурус сенат“. Севернокорејскиот лидер до местото на средбата се возел со лимузина „Мајбах“, која била префрлена со специјален воз од Пјонгјанг. Ким е виден и во неколку други луксузни автомобили, како „Мерцедес“, „Ролс ројс фантом“ и „Лексус“.