Фудбал
8. December 2019 - 11:07

Јуве „падна“ во Рим

Во последниот денешен меч од 15 коло во Серија А, на „Олимпико“ во Рим Лацио со 3-1 го совлада шампионот Јувентус и му го нанесе првиот пораз во првенството. Со тоа освен што „небесно-сините“ му се доближија на само три бода до Јуве, туку и му направија услуга на Интер кој вчера одигра 0-0 со Рома, а се уште е на лидерската позиција на табелата со 2 бода пред „Старата дама“.
 
Јувентус одлично го почна мечот. Кристијано Роналдо во 25 минута погоди за 0-1.
 
Се играше со силно темпо, атипично за италијански фудбал. Кога се чинеше дека Јуве на полувреме ќе замине со минимална предноста, Луис Алберто во 45 минута погоди за 1-1 на полувреме.
 
Во вториот дел почна изедначено, најдобрата шанса за Јуве ја имаше Дибала во 66 минута, но Аргентинецот се сплетка пред голот на Стракоша.
 
Во 69 минута италијанскиот шампион остана со 10-мина на теренот. По прегледувањето на ВАР снимката, Квадрадо доби директен црвен картон за стартот со кој спречи контра на Лацио.
 
Лацио ја користи бројчаната предност, па српскиот интернацоналец во 74 минута ја користи заспаноста на противничката одбрана, се пробива во шеснаесетникот и прецизно бие за 2-1.
 
Во 79 минута Лацио доби пенал откако Шчесни го фаулираше Кореа во шеснаесетникот. Сепак Полјакот го одбрани ударот на Имобиле од белата точка и го остави својот тим во игра.
 
Сепак во судиското надополнување, по една брзаа контра Саиседо ги постави конечните 3-1.