Фудбал
8. July 2018 - 17:44

Јеро „збриша“ од селекторската функција и шпанската федерација

Фернандо Јеро, кој ја предводеше селекцијата на Шпанија на мундијалот во Русија  ја напушти селекторската функција а според информациите и  целосно заминал од Шпанската фудбалска федерација.

Јеро на само два дена пред стартот на Светското првенство ја презеде репрезентација на Шпанија откако тогашниот селектор Џулен Лопетеги доби отказ бидејќи не ја информираше федерацијата дека преговара со Реал Мадрид со кој и потпишал договор.

            Јеро пред тоа беше спортски директор на националниот тим  а сега ја напушти и таа функција.

Шпанија во осминафиналето загуби од домаќинот Русија по изведувањето на пеналите.