Свет
8. December 2015 - 10:51

Иран тестирал нова балистичка ракета

Иран минатиот месец тестирал нова балистичка ракета од среден дострел, јави синоќа Фокс њуз, повикувајќи се на неименуван американски претставник.

Со тоа, како што се наведува, се прекршени две резолуции на Советот за безбедност на ОН.

На сајтот на Фокс њуз е објавено дека ракетата е тестирана на 21 ноември, во близина на Кабахара, во близина на границата на Иран со Пакистан.

Иран во октомври соопшти дека тестирал нова ракета од домашно производство со долг дострел.