12. December 2019 - 11:27

И Атлетико (М) во осминафиналето од ЛШ

Атлетико Мадрид се последниот 16-ти клуб кој се пласираше во нокаут фазата на Лигата на шампионите, откако во последното коло со 2:0 го совладаа тимот на Локомотив Москва, гарантирајќи второ место пред Баер Леверкузен (кој загуби дома од Јувентус со 0:2 со головите на Роналдо и Игуаин).

Иако мечот започна со промашен пенал уште во втората минута на Киеран Трипиер, „јорганџиите“ бргу воспоставија контрола на мечот, откако Жоао Феликс стрелаше во 17. минута, повторно со удар од белата точка. Фелипе во 54. минута ја потврди победата за тимот на Диего Симеоне.

Во другите мечеви од последното коло, немаше неизвесност околу тоа кој е во осминафиналето, иако имаше дуели за третото место на табелата, кое води во Лига Европа.

Олимпијакос со гол од пенал во 87. минута ја совлада Црвена звезда со 1:0, што беше доволно да ја прескокне на третото место на табелата во групата Б и да се пласира во Лига Европа на пролет.  Баерн Минхен пак, ги заврши натпреварувањата со нова победа над Тотенхем, овојпат од 3:1, комплетирајќи го натпреварувањето со шест победи во шест меча.

Пари Сен-Жермен го „декласираше“ турскиот шампион Галатасарај со 5:0, а Реал Мадрид победи кај Бриж со 2:1, за белгискиот клуб да добие шанса во Лига Европа напролет.

16-ТЕ ПЛАСИРАНИ ВО ОСМИНАФИНАЛЕТО НА ЛШ

Првопласирани: Пари Сен-Жермен (Фра), Баерн Минхен (Гер), Јувентус (Ита), Манчестер сити (Анг), Ливерпул (Анг), РБ Лајпциг (Гер), Валенсија (Шпа)

Второпласирани: Тотенхем (Анг), Атлетико Мадрид (Шпа), Аталанта (Ита), Реал Мадрид (Шпа), Наполи (Ита), Лион (Фра), Челси (Анг)

– Ждрепката ќе се оддржи во понеделник, 16 декември во Нион, Швајцарија во 12.00 часот. Клубовите не можат да се паднат со тие со кои биле во групите, а не е дозволен и дуел на два клуба од иста држава.

– Првите мечеви се играат на 18/19/25/26 февруари, реваншите на 10/11/17/18 март.