Свет
17. September 2021 - 17:15

Холанѓанец со самострел уби две лица

Две лица загинаа денеска кога маж од тераса во холандскиот град Алмело пукаше во минувачи од самострел.

Во инцидентот е повредена жена, но степенот на нејзините повреди се уште не е познат.

Полицијата потврди дека осомничениот е уапсен. Видео сминката објавена на социјални мрежи прикажува маж како пука од самострел од терасата на вториот кат од станбена зграда. Една од снимките покажува како полицијата пука во осомничениот, а тој се повлекува во станот.

По инцидентот, полицијата почна истрага.