Ф1
23. October 2023 - 10:15

Хамилтон и Леклер дисквалификувани по Големата награда на САД

Луис Хамилтон и Шарл Леклер се дисквалификувани по Големата награда на САД. По трката во Остин, техничкиот тим на ФИА откри неправилности со нивните болиди, што скапо ги чинеше.

Хамилтон, кој има уште една лоша сезона, заврши на второто место. Мерцедес за прв пат ги тестираше промените на возилото во Остин.

Леклер, возачот на Ферари, заврши на шестото место, малку пред вториот возач на Мерцедес Џорџ Расел.

И Мерцедес и Ферари можат да се жалат на одлуката.

Дисквалификацијата на Хамилтон значи дека Ландо Норис заврши на второто место, а Карлос Саинц го зазеде последното место на подиумот. Серхио Перез сега е четврти и на тој начин ја зголеми предноста пред Хамилтон како втор во поредокот кај возачите.

Расел е петти, Пјер Гасли шести, Ленс Строл седми, а Јуки Цунода осми. Исто така, Вилијамс сега добива поени од двата болида – Алекс Албон деветти и Логан Сарџент десетти, негови први поени во Ф1.