Тенис
6. July 2019 - 10:11

Ѓоковиќ се пласира во 4. коло

Светскиот рекет број 1 и актуелен шампион од Вимблдон, Новак Ѓоковиќ имаше тешка задача на „Теренот број 1“ да го победи полскиот тенисер Хуберт Хуркач во четири сета со 7:5/6:7(5)/6:1/6:4 за да се пласира во четвртото коло на гренд слемот на трева.

Откако судијата на столче му забрани да го носи капчето „Лакост“ поради црната линија (на Вимблдон сè мора да е бело), на Србинот како да му пречеше сонцето во првите два сета, бидејќи Хуркач успеа да израмни на 1:1 во тај-брејкот во вториот сет. Откако го доби третиот сет со лесни 6:1, Ѓоковиќ повторно наиде на упорноста на 22-годишниот Хуркач, но сепак го комплетираше мечот и победата по два часа и 3 минути игра.