Фудбал
3. February 2016 - 14:03

Галатасарај „исфлен“ од Европа?!

Според информации од Турција екипата на Галатасарај најверојатно ќе биде исфрлена од европските купови поради кршење на финансискиот фер-плеј. 

Како што наведува Ројтерс турскиот клуб ја минал границата на трошење пари за трансфери:

„Нашите загуби се околу 164 милиони евра за последните три сезони. Ја минавме границата на УЕФА, но ќе дадеме се од себе да ја избегнеме казната“, изјави претседателот на Галатасарај Дурсун Озбек. 

Доколу се случи ваков чекор од УЕФА тоа би бил нов удар за турскиот фудбал откако Фенербахче во 2011 година беше исфрлен од Европа за период од три години поради местење натпревари.  Галатасарај ја освои 20-тата титула првак на Турција.