Свет
24. February 2024 - 11:14

Француските земјоделци упаднаа на саемот во Париз, каде што требаше да се појави Макрон

Група француски земјоделци упаднаа на големиот земјоделски саем во Париз пред планираната посета на претседателот Емануел Макрон со цел да го изразат својот гнев поради трошоците, бирократијата и „зелените“ прописи.

Земјоделците повикуваа на оставка на Макрон, додека француската полиција се обидуваше да ги контролира протестите.

Имаше неколку судири со демонстрантите, а полицијата уапси најмалку еден од нив.

Макрон, кој појадуваше со лидерите на синдикатите на француските земјоделци, потоа требаше да се прошета низ саемот. Но, тој ја откажа дискусијата што сакаше да ја одржи на саемот денеска со земјоделците, преработувачите на храна и трговците на мало, откако синдикатите на земјоделците рекоа дека нема да се појават.

Француските земјоделци претходно овој месец ги прекинаа протестите кои опфаќаа блокирање автопати и фрлање ѓубре пред јавните згради, откако премиерот Габриел Атал вети нови мерки вредни 400 милиони евра.

Но, протестите продолжија оваа недела, пред саемот за земјоделство во Париз, за ​​да извршат притисок на Владата да испорача поголема помош и да ги исполни ветувањата.