Балкан
20. March 2021 - 8:28

Ердоган ја повлече Турција од Договорот за заштита на жените

 Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган одлучи да се повлече од меѓународниот договор за заштита на жените, и покрај повиците на активистите кои сметаат дека документот е клучен инструмент во борбата против растечкото семејно насилство.

Иако во Турција изминатата година има зголемување на семејното насилство, официјална Анкара одлучи да се повлече од договорот договорен во Истанбул под покровителство на Советот на Европа и потпишан од Турција во 2011 година.

„Правата на жените се загарантирани со нашите закони, особено со Уставот. Нашиот судски систем е доволно динамичен и силен за да спроведе нови законски мерки кога е потребно”, рече министерот за семејство, труд и социјална политика, Зехра Зумрут.

Не се прецизирани причините зошто Турција одлучи да се повлече од меѓународниот договор.

Критичарите предупредуваат дека потегот на официјална Анкара дополнително ќе ја оддалечи Турција, која се стреми да влезе во ЕУ, од европските вредности.