14. October 2019 - 10:38

ЕП 2020: Убедливи победи на Холандија и Русија

Фудбалерите на Холандија победија во Белорусија 2:1 и направија уште еден чекор кон пласманот на ЕУРО 2020.

Холанѓаните ја забележаа петтата победа во Ц-групата и со 15 бода се наоѓаат на чело на табелата.

Во Минск Холандија поведе со 2:0 со головите на Вајналдум. Играчот на Ливерпул головите ги постигна во првите 40 минути. Конечниот резултат го постави Станислав Драгун во 54 минута.

Во Е-групата Унгарија минимално го совлада Азербејџан со 1:0. Единствениот гол на натпреварот го постигна Михаљи Корхут во десеттата минута.

Во И-групата се одиграа три натпревари. Русија победи на Кипар со 5:0, а со 2:0 Белгијците славеа во Казахстан, додека Шкотска очекува го победи Сан Марино со 6:0.

Черишев. Озгоев, Дзјуба и Головин постигнаа по еден гол, а серијата ја заврши играчот што ја почна, Черишев.

Шкотска го декласира Сан Марино, а хет-трик постигна Мекгин.