Свет
21. December 2015 - 10:53

Експлозија на гас во Волоград, едно лице загина

Едно лице загина, а осуммина се повредени во експлозија на гас во станбена зграда во рускиот град Волгоград, соопштија денеска локалните руски власти. 

Спасувачите ги пребаруваат урнатините на зградата за да утврдат дели некој останал заробен по експлозијата, пренесуваат руските медиуми.

Експлозијата на седмиот кат во деветокатницата во Волгоград, која се наоѓа на 900 км југоисточно од Москва, се случила вчера околу пладне.

При експлозијата е уништен речиси целиот надворешен ѕид на зградата на едната страна, а огнот се поширил и на другите катови. 

Директорот на Службата за вонредни ситуации во Волоград, Олег Гребењук, за медиумите изјави дека е пронајдено телото на една жртва, како и дека се верува дека под урнатините се затрупани уште десетина лица. 

Во делот на зградата во која се случила експлозијата живееле околу 150 луѓе, а евакуираните граѓани се сместени во локалното училиште.