Loading Video...
Ф1
12. September 2021 - 16:56

Еден-два победа на Мекларен во Монца

Еден-два победа на Мекларен во италијанското Гранд-при од Формула 1 шампинатот.
 
Возачите на Мекларен, Даниел Рикарди и Ландо Норис прв и втор ја завршија трката на патеката во Монца со што тимот на Мекларен за прв пат по 2012 се радуваше на победа.
 
Третото место му припадна на Валтери Ботас од Мерцедес кој трката ја започна од последната стартна позиција. 
 
Конкурентите за титулата Макс Верстапен и Луис Хамилтон, во 26 круг имаа контакт по двајцара  завршија крај патеката и останаа без бодови, па така резликата меѓу нив двајца остана само пет бода. 
 
Следната трека е закажана за 26 септемрви во Сочи каде ќе се вози руското Гранд-при.