Loading Video...
Фудбал
27. November 2021 - 19:54

Два гола на Каланоски за нов триумф на Силекс

Лидерот во Втората лига запад, Силекс ја продолжува успешната серија на игри и победи.  Денеска во Кратово убедливо со 3-0 совладана екипата на Охрид. 
Домашните ја потврдија фаворитската улога уште во 9-тата минута кога Каланоски го отвори резултатот а до крајот на првиот дел Танушев зголеми на 2-0. 
Во вториот дел Силекс го чуваше водството но и без многу притисок постигна и трет гол повторно преку Каланоски што беше и конечни 3-0  за вкупно 34 бода на врвот на табелата пред Воска со 25 и Вардар со 20 бода. 
Еве ги комплетните резултати од двете второлигашки конкуренции. 
 
ВТОРА ЛИГА ЗАПАД-12.коло
СИЛЕКС – ОХРИД 3:0
КАДИНО – ТЕТЕКС 0:1
БЕСА – ГОСТИВАР 1:1
ВЕЛЕШТА – КОРАБИ 2:2
ВОСКА – ВАРДАР 2:1
 
ВТОРА ЛИГА ИСТОК -12.коло
БРАТСТВО – ОСОГОВО 2:4
СЛОГА (В) – ТИМ ЛОКОМОТИВА 3:0
САСА – ПОБЕДА 3:0
КОЖУФ – ДЕТОНИТ 1:1
КИТ ГО – БЕЛАСИЦА 0:1