Ракомет
22. January 2016 - 18:57

Дејан Манасков и Кирил Лазаров во „Топ 4’’ стрелци на ЕП во Полска

 
 Репрезентативниот тандем на Македонија, Дејан Манасков – Кирил Лазаров се во најдобрите четворица стрелци на ракометното Европско првенство во Полска. 
 
Крилото на Македонија, Дејан Манасков кој досега постигна 23 гола, е на втората позиција, со два помалку од лидерот на оваа листа Белорусинот, Рутенка кој досега има постигнато 25 гола. Зад Манасков е крилото на Хрватска, Мануел Штрлек кој постигна 22 гола.
 
Капитенот на Македонија, Кирил Лазаров, кој на вчерашниот меч против Хрватска не успеа да се запише во листата на стрелци, па остана на 21 постигнат голов од првите три средби, е на делба на четвртото место, заедно со Барис Пукхуски (Белорусија) и Валеро Ривера (Шпанија).