Фудбал
3. December 2019 - 11:39

Де Лихт прогласен за најдобар млад фудбалер

Младиот фудбалер на Јувентус, Матијс де Лихт, е освојувач на Копа-трофејот, наградата што „Франс фудбал“ ја доделува за најдобар млад фудбалер, победувајќи ги Англичанецот Џејдон Санчо (Борусија Дортмунд) и Португалецот Жоао Феликс (Атлетико Мадрид).
 
Де Лихт минатата сезона беше капитен на тимот на Ајакс, со кој ја освои двојната холандска круна и ги предводеше до полуфиналето од Лигата на шампионите пред да направи голем трансфер во Јувентус.
 
Во „старата дама“ тој имаше бавен почеток на кариерата со многу критики за неговата игра, но полека се зацврсти во првиот состав на Маврицио Сари и стана вистински столб на одбраната во отсуство на повредениот капитен Џорџо Кјелини.