Свет
28. May 2017 - 13:58

Четворица загинати во речиси истовремени несреќи на два мали авиони на Аљаска

Американските федерални истражни иргани соопштија дека речиси ситовремено се урнале два лесни авиона, на растојание од 965 километри еден од друг, а во несреќите животот го загубиле четири лица.

Телевизијата КТУУ пренесува дека Националниот борд за безбедност во транспортот соопшти дека  две лица погинале, а третото е поврдено во падот на авион на 14 километри југозападно од Хејнс, во 11 часот утрината по локално време, јавија американските медиуми.

Според изјави на сведоци, авионот се урнал непосредно по полетувањето.

Од друга страна, „Фербенкс дејли њуз мајнер“ јави дека уште еден авион се урнал источно од Фербенкс, при што животот го загубиле две лица. Полицијата на Аљаска соопшти дека погинале пилотот на авионот и патник.