Свет
26. May 2020 - 10:45

Четири војници загинати во хеликоптерска несреќа во Русија

Четворица војници загинаа во несреќа на хеликоптер МИ-8 на аеродромот Уголниј во Чукотка, Русија.

Според првите податоци, несреќата се случила поради технички проблеми, соопштија надлежните од регионот Чукотка, пренесува ТАСС. Извор близок до Министерството за одбрана, исто така, потврди дека технички дефект е причина за несреќата.

Според началникот на округот Чукотка Анадир, сите четири жртви се војници.

Комисијата за команда на руските воздухопловни сили го истражува местото на несреќата.

Ова е втора несреќа на хеликоптерот МИ-8 во Русија во изминатите седум дена, откако сите членови на екипажот загинаа во несреќа во близина на Москва на 19 мај. И тогаш медиумите објавија дека несреќата се случила поради технички дефект на хеликоптерот.

МИ-8 е воен транспорт и повеќенаменски хеликоптер развиен во Советскиот Сојуз и се смета за еден од најсигурните и најпроизведените хеликоптери во светот. Повеќе од 50 земји користат хеликоптери МИ-8, вклучувајќи ги и Кина, Индија и Иран.