Македонија
29. January 2020 - 12:05

Боки 13: Рускоска проневерила 4 милиони евра

Обвинетиот во Рекет, Бојан Јовановски на денешното рочиште ја обвини обвинителката Вилма Рускоска за проневера на 4 милиони евра.
 
Тој во судницата рече дека за таквото тврдење поседува несоборливи докази. Најави дека ќе поднесе кривична пријава против неа но и уште против 18 лица.
 
Судијата која го води предметот го советуваше дека судницата не е местото за тоа и го упати пријавите да ги поднесе до надлежните институции.
 
Јовановски додаде оти повеќе Русковска не ја смета за надлежен обвинител за Рекет и ќе бара нејзино изземање.
 
 
Зоран Јаневски