Loading Video...
Свет
15. April 2021 - 16:32

Бојко Борисов го достави писмото со оставката на неговата Влада до новиот парламент

Во процесот на формирање на новата бугарската Влада по парламентарните избори, акутлениот премиер Бојко Борисов го достави писмото со оставката на неговата Влада до новиот парламент.

Тој одлучи да не се појави во салата каде се одржуваше првата седница на новоизбраниот 45 парламент. Консулатациите со парламнтарните групи за формирање Влада бугарскиот претседател Радев соопшти дека ќе ги почне во понеделник.

На изборите победи Герб, но ќе и бидат потребни коалциски партнери за да продолжи да владее. Во парламентот влегоа 6 партии. Вчера Борисов потврди дека нема да се кандидира за премир. ГЕРБ ќе го предложи Даниел Митов, поранешен министер за надворешни работи за таа позиција.

Обновата на париската катедрала Нотр Дам ќе почне во 2022 година.