Свет
22. February 2018 - 21:50

Автомобил натоварен со кантистри со бензин удри во болница во САД

 Автомобил натоварен со канистри со бензин удри во Одделот за брза помош во болницата во градот Мидлтаун во американската сојузна држава Конектикат, по што возилото се запали. 

Како што соопшти локалната полиција, возачот намерно удрил во болницата, при што при опожарувањето на возилото се здобил со сериозни изгореници и е во критична состојба.

Мажот, кој е идентификуван локален жител на возраст меѓу 20 и 30 години, веднаш по инцидентот со хеликоптер бил пренесен во болницата во градот Бриџпорт, на околу 65 километри од Мидлтаун. 

Градоначалникот на Мидлтаун, Ден Дру оцени дека станува збор за „изолиран случај“, додека полициски претставник изјави дека засега се истражуваат мотивите за постапката на мажот и неможе да каже дали станува збор за терористички чин. 

Веднаш по инцидентот од болницата биле евакуирани околу 30 пациенти и 20 вработени во објектот.

Очевидци на нстанот изјавија дека по судирот се запалил предниот дел на автомобилот и дека огнот го зафатили возачот, кој кога излегол од возилото „горел како факел“.

Веднаш по инцидентот полицијата го блокираше реонот околку болницата