Тенис
18. March 2019 - 8:30

Андреску со историски успех на Индијан Велс

Осумнаесет годишната Бјанка Андреску постигна историски успех, откако ја освои титулата на силниот турнир во Индијан Велс. Во финалето таа се справи со поранешната број 1 во светот Анжелик Кербер, победувајќи ја со 6:4, 3:6, 6:4. Дуелот се претвори во голема битка, која по 2 часа и 18 минути ја доби младата Канаѓанка.

Таа стана најмладата шампионка на турнирот од Серена Вилијамс наваму (1999 година) и четвртата најмлада во историјата на натпреварувањето по Вилијамс, Мартина Хингис и Моника Селеш.

Победите во Калифорнија стануваат причина и за голем скок на светската ВТА листа. Од денес таа ќе напредува за 36 позиции и ќе се најде на 24 место во светот.

Андреску е сензација од почетокот на годината. Таа има 28 победи и само 3 порази, што е најдобра статистика во женскиот тенис. Повеќето нејзини победи се на турнири од пониско ниво, но при учества на големи натпреварувања таа покажа дека тие не се случајни и кулминацијата беше вчерашната титула.

Канаѓанката стана првиот учесник со „вајлд карта“ кој победил на турнирот во Индијанаполис.