Македонија
24. September 2021 - 16:08

525 нови случаи на КОВИД-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.858 тестирања, а регистрирани се 525 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 268, Куманово – 40, Струмица – 27, Штип – 25, Битола – 23, Охрид –17, Велес и Свети Николе – по 16, Кавадарци – 15, Кичево – 14, Прилеп и Кочани – по 10, Крива Паланка – 9, Гевгелија – 6, Струга – 5, Тетово и Радовиш – по 4, Неготино – 3, Гостивар, Берово, Валандово и Кратово – по 2, Ресен, Виница, Пробиштип, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Регистрирани сe 449 оздравени пациенти од: Скопје – 246, Куманово – 30, Струмица – 28, Штип – 20, Кавадарци – 14, Кичево – 13, Гостивар – 12, Велес и Свети Николе – по 10, Битола и Кочани – по 9, Прилеп, Тетово и Радовиш – по 7, Крива Паланка, Гевгелија и Ресен – по 5, Богданци – 4, Кратово и Виница - по 2, Неготино, Демир Хисар, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 3 починати лица од Скопје (82г, 83г и 87г), по 2 починати лица од Куманово (75г и 65г) и Тетово (69г и 38) и по едно починато лице од  Прилеп (81г), Демир Хисар (71г), Кичево (70г), Штип (69г) и Делчево (60г).

Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 6 лица, со датум на смрт во период од 22.08.2021 до 19.09.2021 година. Овие починати лица се: по 2 од Тетово и Куманово, и по едно починато лице од Кичево и Гостивар. Починатите се на возраст од 56-84 години, од кои само едно лице е починато во болнички услови, додека останатите 5 лица се починати во домашни услови.

Направени се 3.858 тестови преку: ИЈЗ-236, ЦЈЗ Скопје-89, ЦЈЗ Битола-83, ЦЈЗ Прилеп-44, ЦЈЗ Тетово–58, ЦЈЗ Куманово-57, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-15, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–301, Жан Митрев (Филип Втори)-105, Авицена-172, Биотек-289, Систина-84, лабораторија Лаор-131, Синлаб-14, Ремедика-18, Плодност–46, Генеа-6, Никоб лаб-447, ВФВ Медикал-43, Ели Медика-82, Ројал Медика –10,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.525.

Досега во земјата се направени вкупно 1.269.370 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.159 бројката на оздравени пациенти е 170.395, на починати е 6.557, а бројот на активни случаи изнесува 12.207.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 82180, Активни 5714

Куманово 11198, Активни 937

Тетово 10781, Активни 951

Прилеп 8973, Активни 297

Гостивар 7945, Активни 497

Битола 7012, Активни 271

Велес 6114, Активни 311

Охрид 5880, Активни 491

Кавадарци 5809, Активни 213

Струмица 5670, Активни 322

Штип 5636, Активни 246

Кичево 3917, Активни 411

Струга 3773, Активни 364

Кочани 3178, Активни 133

Гевгелија 2382, Активни 81

Неготино 2304, Активни 45

Свети Николе 1862, Активни 117

Ресен 1524, Активни 104

Радовиш 1496, Активни 109

Дебар 1445, Активни 123

Крива Паланка 1388, Активни 78

Берово 1205, Активни 35

Делчево 1113, Активни 66

Виница 1018, Активни 51

Пробиштип 904, Активни 45

Валандово 802, Активни 36

Богданци 544, Активни 12

Кратово 543, Активни 51

Крушево 518, Активни 14

Македонски Брод 463 31

Демир Хисар 431, Активни 19

Демир Капија 408, Активни 6

Пехчево 310, Активни 6

Македонска Каменица 294, Активни 19

Дојран 139, Активни 1