24.04.2014 - 12:28 |
Последна промена пред 8 мин 39 сек

Спорт

  • Во второто коло од развојниот турнир за селекции до 16 години, Македонија славеше убедлива  победа од  3:0 (2:0) во натпреварот со соодветната селекција на Ерменија.   Уште во раната фаза од средбата нашата репрезентација  постигна два погодоци преку капитенот Милан Ристовски во...

  • Кошаркарите на Портланд со втората победа на теренот на Хјустон поведоа со 2-0 во серијата од 1.коло од плеј офот. Ноќеска Портланд славеше со 112:105.Најефикасен на натпреварот беше ЛаМаркус Олдриџ со 43 поени, додека кај Хјустон Двајт Хауард постигна 32. Досега во историјата на НБА плеј офот...

  • Вардар се враќа од Германија со пораз, 22:24, но со оптимизам дека таа разлика е достижна во СЦ „Борис Трајковски“, каде ќе имаат поддршка од речиси 7.000 громогласни навивачи. Ако „грст луѓе“ во Германија на моменти беа погласни од исполнетата „Фленс Арена“, тогаш повеќе од сигурно е дека...

  • Со поразите во мечевите во 1.коло заврши настапот на македонските тенисери на фјучрс турнирот Ф 15 во Шарм Ел Шеик. Стефан Мицов го загуби мечот со Аргентинецот Данте Џенаро со 2:0 во сетови (6:4 и 6:3). Бесир Дургути во дуелот со носителт број 4, Бариш Ердгуден од Турција загуби со истиот резултат...

  • Седумкратниот шампион во Ф-1 , Михаел Шумахер е осуден во Шпанија поради предизвикување на сообраќајна несреќа. Анонимниот возач на моторот го тужел Шумахер за предизвикување на несреќа во која истиот ја скршил раката, и го оштетил часовникот, облеката и својот мотор. Несреќата се случила...

  • Одбојкарките на Форца Волеј поведоа со 2-0 во победи во финлната серија од плеј офот во борбата за шампионската титула. Тие во вториот натпревар славеа победа над Јанта Волеј со 3:1 во сетови.Првиот сет по голема борба го доби екипата на Јанта Волеј која беше и домаќин со 29:27, но овој состав...