25. November 2015 - 19:39

Барселона и Баерн со убедливи победи го заверија пласманот во 1/8 финалето

Барселона ја победи Рома со 6:1 во дербито на првата вечер од 5.коло во фудбалската Лига на шампиони.

На средбата одиграна на „Камп Ноу“, Барселона својата доминација ја најави по само 18 минути игра кога веќе имаше предност од 2:0.
Луис Суарез (15. и 44.минута) и Лионел Меси (18 и 60) постигнаа по два гола, а во листата на стрелците се запишаа Жерар Пике (56) и Адријано (77). Двата тима не успеаја да реализираат и најстрога казна. Ударите од белата точка на Нејмар кај Барселона и Џеко кај Рома, голманите Шчесни и Терштеген ги одбранија, но сепак босанскиот репрезентативец успеа со гол во последната минута да го ублажи поразот на Рома на 6:1.

Со овој триумф, Барселона го обезбеди својот пласман во осминафиналната рунда, во која на коло до крајот на групната фаза, пласман осигураа и Баерн Минхен, како и Зенит кој со вчерашната победа над Валенсија е единствениот тим со максимален број на победи.